Setomaa on Eesti kaguosas paiknev omaette Kuningriik. Setomaa alla kuuluvad Meremäe ja Misso vald Võrumaal ning Mikitamäe ja Värska vald Põlvamaal, lisaks veel osa Petseri rajoonist. Traditsioonilise jaotuse järgi jaguneb Setumaa nulkadeks. Setomaa on oma nime saanud sõdaderohke ajaloo järgi. „Mis maa sjoo om? Sõda sõa järgi käü meist üle – mis tä muud ku üts Sõto Maa om!“ („Mis maa see on? Üks sõda teise järel- mis ta muud, kui Sõdade Maa on!“)

Setodel on oma keel, traditsioonid, lipp, hümn ja vapp. Setodel on kombeks valida igal augustikuu esimesel laupäeval enda seast isegi ülemsootska ehk kuninga asemik maa peal. Kõrgeim võimuorgan on Seto Kongress. Seto keel kuulub nagu eesti keelgi soome-ugri keelkonda läänemeresoome keelerühma. Seto traditsioone on kujundanud agraarne külakogukond ning vene õigeusu kirik.

Setomaa külades võib veel tänagi leida ainulaadseid külakabeleid ehk tsässonaid. Setud on ka laulurahvas. Seto leelo on setode traditsiooniline laulmisviis, mille lahutamatuks osaks on lisaks muusikale ja kindla ülesehitusega tekstile ka sellise teksti loomise poeetilised reeglid ning laulmissituatsioonid. Kusjuures, Seto leelo kuulub ka UNESCO kultuuripärandi esindusnimekirja!

Mida teha Setomaal?

Taarka Tarõ

Taarka Tarõ on vahva söögikoht, mis asub Obinitsas, Seto seltsimajas. Seto kommetele kohaselt on pererahvas lahke ning ei lase külalisel kunagi tühja kõhuga teele asuda. Kohvikus pakutakse seto sööki ja jooki. Menüüst võib leida keelt alla viivad soojad pirukad, seto kohaliku tuntud sõira, kõhtu täitvaid praade ning kuuma suppi. Seto kodule on kombeks, et süüa tehakse puuahjus. Nii on ka kohvikus – traditsiooniline puuahi annab nii tuppa sooja kui ka maitsvad road.

Koduleht

Piusa Savikoda

Piusa savikoda on avatud keraamikaateljee, kus külastajate silme all valmistatakse nii traditsioonilisi kui ka unikaalseid kunsti- ja käsitööesemeid. Pidevalt on eksponeeritud Signe ja Meelis Kriguli autorikeraamika. Meeldima hakanud eseme saab ka kaasa osta. Eelnevalt registreerides on kohapeal võimalik läbi viia keraamikaalaseid kursusi ning õppusi. Loomulikult on võimalik tellida keraamikat vastavalt vajadustele ja soovidele. Selleks tuleb soovidest teada anda telefoni või emaili teel.

Koduleht

Piusa ürgoru puhkekompleks

Piusa ürgoru puhkekompleks asub fantastiliselt looduskaunis paigas – Piusa jõe ürgorus. Vulisev Piusa jõgi, killuke Eesti ajalugu ja võrratu ürgne loodus loovad parima puhkuse. Puhkekompleks pakub majutust 77-le külalisele. Kohapeal on võimalik nautida nii Soome kui ka suitsusauna. Maitsemeeli saab hellitada kohapeal püütud forelliga.

Koduleht

Setomaa turismitalu

Setomaa turismitalu asub kaunis Meremäe mäe orus. Talukompleksis on 3 maja, ait ning nii Soome kui ka suitsusaun. Kaunis paigas on võimalik ujuda hoovil olevas järves, mängida tennist või korvpalli ning harrastada paljusid teisi sportlikke tegevusi.

Koduleht

Seto ateljee-galerii

Seto ateljee-galerii asub Obinitsas. MTÜ on asutatud 2005. aasta algul, et arendada seto kunstisid ja käsitööd, tantsu-laulu ja teatrit. Luua Peko kujusid, uusi suundi sisekujunduses, sepistada ehteid jne. Antakse välja ka ilukirjandust, õppekirjandust ja luulet ning muusikat CD-l.

Koduleht